wtorek, 23 listopada 2010

Cristal Park przy ul. Mszczonowskiej w Warszawie




Pierwszym obowiązkowym punktem przy projektowaniu biurowców jest zapewnienie dostępu naturalnego światła do wnętrz budynku. Drugim – funkcjonalność, uzyskana dzięki możliwości różnej aranżacji powierzchni i dopasowania jej do indywidualnych potrzeb najemców. Z „opakowaniem” naszpikowanej nowoczesnymi technologiami przestrzeni pracy bywa różnie. W końcu nie ona jest tu najważniejsza. Na szczęście nie zawsze zostaje zepchnięta na ostatni plan.

Otwarty w kwietniu 2009 r. Cristal Park przy ul. Mszczonowskiej w Warszawie to trzykondygnacyjny budynek o elewacjach ze szkła i aluminium. W jego prostej i eleganckiej formie już na pierwszy rzut oka rozpoznać można rękę jednej z wiodących polskich pracowni – JEMS Architektów. Biurowiec powstał w najbardziej dynamicznie rozwijającej się w strefie biurowej stolicy – obszarze Alei Jerozolimskich, w sąsiedztwie kilku centów handlowych. Niewysoka zabudowa w okolicy skłoniła architektów do zaprojektowania budynku niskiego, o kameralnej skali – powierzchnia najmu wynosi 10,3 tysiąca metrów kwadratowych – którą podkreśla rozbicie bryły na kilka połączonych z sobą segmentów rozdzielonych dziedzińcami.

JEMS Architekci:

Działka, na której zaprojektowano budynek, znajduje się obok centrum handlowego, w drugiej linii zabudowy jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta. Chaotyczna zabudowa najbliższego otoczenia, typowa dla przedmieść Warszawy, w tej okolicy nie przekracza wysokości kilku kondygnacji. Dało to możliwość zaprojektowania niewysokiego obiektu o kameralnej skali.

Przyjęto układ budynku składającego się z trzech niezależnych, powtarzalnych segmentów biur, połączonych dwoma transparentnymi łącznikami komunikacyjnymi. Pozwoliło to na realizację założenia otwarcia przestrzeni biurowych do wewnątrz, w stronę utworzonych między segmentami kameralnych dziedzińców wejściowych, osłoniętych od ulicy drzewami i krzewami.

Zmienna grubość segmentów budynku pozwoliła uzyskać dynamiczną bryłę i optymalne warunki doświetlenia biur oraz umożliwia elastyczną aranżację wnętrz poprzez zróżnicowaną głębokość traktów biurowych.

Główne wejścia do budynku zostały zlokalizowane w dwóch wycofanych od ulicy przeszklonych łącznikach. Pozwoliło to na czytelny dostęp do poszczególnych pięter każdego z segmentów biurowych, ułatwiając podział budynku na wielu najemców.

Uporządkowaną estetykę chłodnej, stalowo-betonowej elewacji, stanowiącą przeciwwagę sąsiedztwa budynku, przełamano swobodną kompozycją zieleni oraz ciepłymi drewnianymi okładzinami wnętrza hallu wejściowego.

Przestrzenie biurowe, doświetlone dużymi oknami wysokości kondygnacji, osłonięto od słońca wystającymi betonowymi gzymsami. Wschodnie i zachodnie krańce segmentów biurowych, najbardziej eksponowane na poziome światło słoneczne segmentów biurowych, wyposażono w stelaże dla roślin pnących stanowiących dodatkowe zacienienie i wizualną barierę oddzielającą od otaczającej zabudowy.

Autorzy: JEMS Architekci sp. z o.o - Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski
Współpraca autorska: Izabela Bednarska, Hubert Cała, Tomasz Japa
Inwestor: Yareal Polska sp. z o.o.
Powierzchnia terenu: 10 939 m2
Powierzchnia zabudowy: 3827 m2
Powierzchnia całkowita: 18 557 m2
Projekt: 2005-2006
Realizacja: 2008-2009

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz