niedziela, 24 października 2010

Centrum technologiczne MacLarena w Woking










Spokojna okolica, piękny krajobraz, lasy, zieleń i jeziora - idealne miejsce, by zaszyć się w ciszy swojego domu. Po środku jednak wyrasta budowla. Z daleka podobna do owalnego pojazdu kosmicznego. W istocie nie jest to UFO, ale ma z nim wiele wspólnego - kosmiczną technologię. Tak wygląda prawdziwy "dom" mistrzów świata F1 - Jensona Buttona i Lewisa Hamiltona, kierowców McLarena. 

 
Siedziba McLarena, bo o niej mowa, zbudowana została z ogromnym rozmachem. To budynek niepowtarzalny, daleko wykraczający poza standardowe budownictwo. Z oddali przypomina dzieło kosmitów, z bliska - dopracowane w najmniejszych szczegółach architektoniczne cacko. Obiekt oddalony godzinę drogi od Londynu to prawdziwy dom Jensona Buttona i Lewisa Hamiltona. Oczywiście, obaj mają kosztujące fortunę apartamenty rozsiane po całym świecie. To jednak tutaj - w Centrum Technologicznym McLarena przebywają najczęściej. F1 to piękny, ale i bezlitosny sport. Jeśli chcesz być najlepszy, musisz poświęcić swój czas - całe mnóstwo czasu. Hamilton i Button szlifują formę w jednym z najnowocześniejszych obiektów świata, który zwany jest też przez fachowców "mekką technologiczną F1".


Początek operacji

REKLAMA
- Istniejemy po to, by wygrywać - głosi motto zespołu McLaren. By zwyciężać potrzebne jest zaplecze technologiczne, które cały czas czuwa, i w którym projektowane są niezawodne bolidy. By spełnić te warunki w 1999 roku około 60 kilometrów od Londynu rozpoczęła się wielka operacja. Misja specjalna - budowa ultranowoczesnego ośrodka w Woking.
  Do tego zadania zaangażowano najlepszych. Od strony architektonicznej nad pracami czuwał słynny Norman Foster, który kilka lat później projektował nowy stadionu Wembley. Ciężar logistyczny wziął na siebie Ron Dennis - żywa legenda F1 i wieloletni szef McLarena. Jasno nakreślił ideę bazy w Woking - obiekt ma być nie tylko funkcjonalny, ale i ładny. Tak by zatrudnieni tu fachowcy mieli dodatkową motywację do pracy. Po pięciu latach - w maju 2004 roku - Dennis mógł dumnie ogłosić światu - mamy najnowocześniejszą bazę w historii całej F1. Według szacunków Centrum Technologiczne McLarena kosztowało ponad 300 milionów funtów. Przy jej budowie pracowało 4 tysiące osób. Do dzisiaj budzi podziw architektów oraz fachowców związanych z "jedynką".

źródło: Onet.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz